DPS w Gryficach pod lupą prokuratury 

0

Mobbing, wulgaryzmy, pastwienie się nad pacjentami czy w końcu wyrywanie zębów kombinerkami. To nie sceny z horroru, a jak twierdzą świadkowie, to sceny z życia DPS w Gryficach. 

Takie informacje obiegły media w ostatnim czasie. Jak twierdzą pracownicy, źle się dzieje w tej placówce od lat. Czas pandemii wyzwolił w części personelu najgorsze instynkty. Pensjonariusze przez ponad rok musieli siedzieć w pokojach, bez prawa spaceru. To było dla nich gorsze niż jakiekolwiek więzienie. A do tego jeszcze takie traktowanie przez pracowników.   

O całej sprawie poinformowano Wojewodę Zachodniopomorskiego. Ten zarządził kontrolę w ośrodku. Jej wyniki spowodowały powiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.  

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, prokurator Alicja Macugowska-Kyszka, poinformowała, że:

prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie fizycznego i psychicznego znęcania się przez opiekunów nad pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Gryficach, jako osobami nieporadnymi życiowo ze względu na wiek jak i stan fizyczny jak również psychiczny. art. 207 §1 i 1a k.k, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W sprawie przesłuchano już świadków i pozyskaniem dokumentacji niezbędnej w postępowaniu. Czynności te determinują przeprowadzenie dalszych dowodów w sprawie, które są prowadzone celem wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzeń będących przedmiotem postępowania w przedmiotowej sprawie. 

Próbowaliśmy dopytać się starosty gryfickiego, Ryszarda Chmielowicza czy było prowadzone przez starostę postępowanie w tej sprawie. Jednak nikt telefonu w sekretariacie nie odebrał.  W wywiadzie dla TVP3 Szczecin Ryszard Chmielowicz powiedział między innymi: 

Tam pojawiały się oczywiście konflikty między pracownikami, między pracownikami a mieszkańcami. 

To świadczy o tym, że Starosta miał wiedzę o tym, że „nie najlepiej się dzieje” w placówce. Czy podjął jakieś działania i jakie? Nie wiemy. Do sprawy na pewno będziemy wracać. 

Polecamy także:

Od poniedziałku nowy mandat, który wystawi straż miejska
Dzwoni do Ciebie bank? Uważaj z kim rozmawiasz!
Operacja Śluza czyli zemsta Łukaszenki za sankcje?

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię