W poniedziałek o godzinie 10:00 przy fontannie na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa z udziałem polityków Solidarnej Polski. W spotkaniu udział wzięli szczeciński radny Dariusz Matecki, Wicewojewoda Zachodniopomorski Mateusz Wagemann, a gościem w stolicy Pomorza Zachodniego był wiceminister Janusz Kowalski. Głównym tematem, jaki został poruszony przez polityków była konieczność repolonizacji szczecińskiej infrastruktury cieplnej, która kilka lat temu została przejęta przez niemiecki kapitał.
Konferencję prasową rozpoczął Dariusz Matecki, który przywitał Janusza Kowalskiego – polityka, którego działanie zapobiegło całkowitej reprywatyzacji i „zniemczeniu” opolskiej spółki energetycznej.
– Gościmy dzisiaj w Szczecinie Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Pana Janusz Kowalskiego, który w Opolu odpowiadał m.in. za to, że nie doszło do całkowitej prywatyzacji i zniemczenia tamtejszej spółki energetycznej. Dzisiaj w Szczecinie chcemy zaapelować również do władz miasta o to, by repolonizować „SEC”. Należy repolonizować ważną instytucję dla mieszkańców, która została sprzedana za ok. 108 mln złotych parę ładnych lat temu. Trzeba usiąść do stołu i przedyskutować, jak Polska ma odkupić od Niemiec tę ważną instytucję. Ponad 3 lata temu krytykowałem decyzję Prezydenta Piotra Krzystka i Koalicji Obywatelskiej na temat przystąpienia do nowej spółki New Cogen. Wielu polityków śmiało się wówczas mówiąc, że co wam przeszkadza, iż to jest kapitał niemiecki. My uważamy, że kapitał jak najbardziej ma narodowość. W tej działce gospodarki jest to bardzo, bardzo istotne – powiedział Matecki na początku konferencji.
– Kto jest właścicielem SEC-u? W ponad 66% jest to niemiecki EON – spółka, która budowała Nord Stream. (…) Ten sektor powinien być w rękach polskiego kapitału. Przypomnijmy, że EON jest posiadaczem nie tylko ciepłowni w samym Szczecinie, ale rozrastał się na całe Pomorze Zachodnie. Jaki był plan przed wojną? Być może taki, że ten gaz, który miał płynąć z Nord Stream miał zasilać domy Polaków i mieliśmy za to płacić Niemcom, a więc pośrednio Rosjanom. Wojna to zastopowała, ale dzisiaj słyszymy głosy niemieckich polityków, że trzeba jak najszybciej wrócić do Nord Stream i relacji handlowych z Rosją. (…) Musimy zrobić wszystko, by takie spółki jak SEC znowu stały się polskimi spółkami. Musimy doprowadzić do repolonizacji SEC-u – przekonywał szczeciński radny.
Następnie głos zabrał Janusz Kowalski, który dosadnie zaznaczał, iż koniecznym jest przeprowadzenie repolonizacji na Pomorzu Zachodnim. Podkreślał on, że jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Szczecina i okolic.
– Repolonizacja, repolonizacja i jeszcze raz repolonizacja w Szczecinie. Ciepło musi być polskie, a nie niemieckie. (…) Nie sztuką jest komentować rzeczywistość, ale przewidywać zagrożenia. Kurs na repolonizację jest jedynym dobrym kursem, by na trwałe zapewnić bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Szczecina, a przede wszystkim niskie ceny. Cała polityka Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka zbankrutowała, jeżeli chodzi o wspieranie niemieckiego partnera EON – podkreślił Janusz Kowalski.
– To, co łączy Szczecin z Opolem to silna obecność polskiego koncernu PGE. Zrobię wszystko, by doprowadzić do tego, że repolonizacja – podobnie jak kilka lat temu PGE odkupiło w Opolu aktywa od francuskiego ETF – doszła do skutku. Na polskiej agendzie dzisiaj pora na repolonizację aktywów w Szczecinie i Opolu. Pamiętajmy, że w oparciu o te spółki skupowane są inne, mniejsze ciepłownie w całej Polsce. Te aktywa muszą wrócić do polskiego państwa. Najlepszym inwestorem byłoby PGE, ponieważ jest obecne w Szczecinie i w Opolu. Najważniejsze jednak, żeby Pan Prezydent Piotr Krzystek przyznał się do błędu – wycofał się ze wspierania Niemców i obrał propolski kurs, który będzie dobry dla wszystkich mieszkańców aglomeracji szczecińskiej – kurs na repolonizację SEC-u – dodał wiceminister rolnictwa.
Jak bardzo istotną kwestią jest infrastruktura energetyczna przekonywał Mateusz Wagemann, który podkreślił, że dowodem są chociażby wydarzenia podczas wojny na Ukrainie. Zaapelował on do prezydenta Szczecina, aby usiadł do rozmów i podjął działanie w temacie repolonizacji lokalnej infrastruktury cieplnej.
– Jaka jest istota krytycznej infrastruktury widzimy dzisiaj dość jasno i klarownie po wojnie na Ukrainie. Widzimy, że infrastruktura energetyczna jest jednym z elementów gry wojennej. Ma zatem to szalenie istotne znaczenie, do kogo należy i czyja jest ta infrastruktura energetyczna, która zapewnia byt gospodarkom nie tylko państw, ale także zwykły byt mieszkańcom na Ukrainie, czy w Polsce – w Szczecinie. Stąd nasz apel, apel Solidarnej Polski, żeby doprowadzić do repolonizacji szczecińskiej infrastruktury cieplnej. – zaznaczył Wagemann.
– Apelujemy m.in. do Pana Prezydenta Piotra Krzystka – panie Prezydencie – proszę usiąść do stołu, podjąć rękawice i rozpocząć rozmowy nt. repolonizacji szczecińskiej infrastruktury cieplnej. Jeżeli do tego nie dojdzie, to być może w mniej sprzyjających niż w tym roku okolicznościach – jeżeli chodzi o pogodę – mieszkańcy Szczecina będą marznąć. W tym roku mamy dobrą sytuację pogodową, ale my mieszkańcy Szczecina dobrze pamiętamy zeszły sezon zimowy, czy jeszcze poprzednie, kiedy awaria podążała za awarią jeżeli chodzi o infrastrukturę szczecińskiej energii cieplnej. – powiedział wicewojewoda zachodniopomorski.
Na zakończenie konferencji, Dariusz Matecki przypomniał, iż już jutro odbywa się sesja Rady Miasta. Zapowiedział on, że podczas spotkania odniosą się do sprzedawania przez miasto swoich nieruchomości. Podkreślił, że jednym z pomysłów przedstawionych na zagospodarowanie pozyskanych w ten sposób środków będzie otwarcie funduszu na przejęcie SEC-u.
– Jutro mamy sesję Rady Miasta. Będziemy głosować nad kolejnymi uchwałami, gdzie miasto sprzedaje swoje nieruchomości. Jednym z pomysłów jest, by otworzyć fundusz ze sprzedawanych nieruchomości na przejęcie SEC-u. – zakończył radny miasta Szczecin Dariusz Matecki.
POLECAMY TAKŻE: