Miasto to ma ponad 1000-letnią historię. W IX-XII wieku Kamień był grodem obronnym i strzegł drogi wodnej prowadzącej nad Bałtyk. W 967 roku Mieszko I włączył całe państwo Wolinian – łącznie z Kamieniem – do Polski. Dzisiaj jest znany jako kurort uzdrowiskowy i miasto zabytków.
Kamień Pomorski szczyci się mianem Uzdrowiska, a to za sprawą wód solankowych. Odkryto je już w roku 1876, podczas prowadzonych na terenie miasta wierceń w poszukiwaniu węgla kamiennego. Sześć lat później oddano do użytku zakład kąpieli solankowej. Badania przeprowadzone wówczas przez naukowców z Berlińskiego Instytutu Geologicznego wykazały, że zarówno borowina, jak i solanka, wydobywane w Kamieniu Pomorskim, posiadają właściwości lecznicze.
Dzieje miasta mają dużo dłuższą historię i wiążą się szczególnie z czasami Bolesława Krzywoustego.
Ten władca Polski polecił misję chrystianizacyjną Biskupowi Ottonowi z Bambergu. Przybył on do Kamienia podczas pierwszej misji w 1124 roku. W przeciwieństwie do Szczecina został bardzo dobrze przyjęty i ochrzcił dwór książęcy oraz ludność miasta.
Najwspanialszym pomnikiem historii, a zarazem najstarszym obiektem zabytkowym Kamienia Pomorskiego, jest katedra. Ufundował ją, po przeniesieniu w 1175 roku stolicy biskupstwa pomorskiego ze zniszczonego najazdami duńskimi Wolina do Kamienia, książę Kazimierz I. Pod koniec XV w. katedra otrzymała nowy ołtarz główny – gotycki tryptyk.
Niezwykłym obiektem we wnętrzu katedry są przepiękne barokowe organy.
Ufundował je w 1669 r. ostatni po kądzieli z rodu Gryfitów książę pomorski Ernest Bogusław de Croy i Arechot. Konstruktorem i budowniczym organów był Michał Bergiel ze Szczecina. O wielkości instrumentu świadczą dane: 13 m szerokości, 9 m wysokości i 2660 piszczałek Koszt budowy wyniósł 4000 talarów. Pierwszy koncert odbył się w grudniu 1672 r.
Niestety, podczas wojny organy poważnie uszkodzono. Wyremontowano je dopiero w 1962 r. Przywrócono wtedy instrumentowi dawną świetność. Osiągnął ponownie 47 głosów i ma teraz 3300 piszczałek. Z wykonanych w latach 1669–1672 organów zachowały się następujące elementy:
- piszczałki frontowe sekcji Hauptwerku (Principal 8′)
- snycerka szafy organowej wraz z oryginalną polichromią
- piszczałki frontowe sekcji Rückpostivu (Principal 4′)
- przebudowana szafa organowa (tylna ściana szafy zachowana częściowo w sekcji Rückpositiv, zachowane wewnętrzne ściany wież pedałowych)
- piszczałki frontowe sekcji Oberwerku (Principal 4′)
- piszczałki frontowe sekcji pedału (Principal 16′) w północnej wieży basowej.
Od 1964 r. w zabytkowych wnętrzach katedry odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W tym roku w piątek 2 lipca rozpocznie się już po raz 57.
Wrażenie robi też pięknie zdobiona ambona (1683), lektoryjna krata z ołtarzem przed prezbiterium (1684) oraz piękna krata wokół XIII-wiecznej chrzcielnicy kamiennej (1685). W podziemiach katedry, jak jest to w zwyczaju, chowano książąt zachodniopomorskich i biskupów kamieńskich. Godnym polecenia jest również wirydarz katedralny, jeden z nielicznych tego typu w Polsce.
Kamień Pomorski to także port jachtowy.
Kiedyś do Kamienia regularnie przybijały statki białej floty ze Szczecina i Świnoujścia. Przystań, jak widać na zdjęciach, cieszy się dużym powodzeniem. Niestety, od tej strony Kamień nie prezentuje się najlepiej. Wiodący na Wyspę Chrząszczewską most woła już o remont.
Na szczęście zabytki kamienia rekompensują te nieciekawe widoki od strony wody. Nieduża odległość od morza sprawia, że Kamień Pomorski może być dobrym miejscem noclegowym dla wczasowiczów.
Polecamy także:
Mieszkowice: 75 lat istnienia OSP
Stare Łysogórki: Kolejny pożar w tartaku
Szczecin: Konferencja ,,Zagrożenia hybrydowe dla Polski” w Park Hotelu