Kaucja za plastiki? Polacy są gotowi zaakceptować do 1 zł za opakowanie

0

Przeprowadzono badanie, które wykazało, że większość (3/4 ankietowanych) popiera pomysł pobierania kaucji za opakowania plastikowe i aluminiowe. Puste butelki i puszki miałyby być zwracane w sklepach i butelkomatach.

Resort klimatu i środowiska pracuje nad projektem, który miałby objąć systemem kaucyjnym butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów. Minister Michał Kurtyka zapowiedział, że nowe przepisy zostaną przedstawione jeszcze w tym roku, tak aby system wszedł w życie w roku 2022.

Zwrot plastików w sklepie lub butelkomacie

Do każdego plastikowego lub aluminiowego opakowania po napoju ma być doliczana opłata depozytowa (kaucja). Po zużyciu produktu – zamiast do odpowiedniego kontenera – będzie można oddać opakowanie w sklepie lub wrzucić do butelkomatu, za co otrzyma się zwrot kaucji. Rozwiązanie ma zachęcić ludzi do recyklingu.

Wiceprezes Instytutu Staszica i autor analizy na temat nowego systemu depozytowego Dawid Piekarz wskazuje, że konsument musi mieć realną możliwość zwrotu opakowania – najlepiej w dowolnym lub przynajmniej znajdującym się blisko sklepie.

-Wtedy bowiem [system – przyp.red.] nie tylko będzie efektywny, tj. będzie pozwalał na spełnienie unijnych norm w zakresie pozyskiwania i recyklingu opakowań, ale będzie także spełniał rolę edukacyjną, wskazując m.in. na indywidualne korzyści ze zwrotu opakowań – tłumaczy Piekarz.

Polacy o kaucji

Instytut Pollster przeprowadził ankietę, w której zapytano Polaków o opinię na temat pobierania kaucji za opakowania wykonane z plastiku i aluminium. Badanie przeprowadzono w dniach 15 – 16 marca 2021 roku na grupie 1 036 dorosłych Polaków.

74 % ankietowanych uznało takie rozwiązanie za dobry pomysł. Zdecydowana większość (87 %) deklaruje, że chętnie zaangażowałaby się w zwrot pustych opakowań, gdyby dzięki temu zwrócono im kaucję.

W badaniu zapytano również o wysokość kaucji. 40 % respondentów jest w stanie zaakceptować jej wysokość na poziomie do 0,49 zł/opakowanie, zaś 35 % do 0,99 zł/opakowanie. Zdecydowanie mniej opowiedziało się za wyższą opłatą (9 % – do 1,99 zł/opakowanie, 5 % – co najmniej 2 zł/opakowanie).

Wprowadzeniu kaucji sprzeciwiło się 19 % ankietowanych.

Polecamy także:

źródło: WH

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię