Oszustwo bankowe. Policja ku przestrodze publikuje nagranie rozmowy ze złodziejem

0
pixabay.com

Oszuści podszywający się pod pracowników banku zbierają żniwa. Tysiące Polaków zostało pozbawionych oszczędności życia. Złodzieje są bardzo wiarygodni, przez co czujność nawet ostrożnej na co dzień osoby może zostać wyłączona. Policja opublikowała nagranie rozmowy z oszustem. Dzięki temu znamy już schemat działania sprawców.

O metodzie „na pracownika banku” informowaliśmy już jakiś czas temu. Proceder polega na podszywaniu się pod pracownika banku, który z rzekomej troski o bezpieczeństwo naszych transakcji informuje nas o próbie dokonania kradzieży z naszego konta. Sęk w tym, że człowiekiem który naprawdę chce nas okraść jest osoba po drugiej stronie słuchawki, która podaje się za pracownika banku z „działu bezpieczeństwa”. Oszust w umiejętny sposób podaje rozmówcy instrukcję pobrania aplikacji na telefon, która podobno ma oczyścić z wirusów nasz zainfekowany telefon. Po pobraniu aplikacji oszust przejmuje zdalnie kontrole nad naszym smartfonem. Wówczas zalogowanie się do naszego konta bankowego nie sprawia mu już żadnego kłopotu. Poza kradzieżą wszystkich naszych oszczędności, złodziej może ponadto zaciągać kredyty w naszym imieniu… Niektóre z ofiar zostały okradzione na kilkaset tysięcy złotych.

Jak się uchronić przed takim procederem? Nie pobieraj na swój telefon żadnych aplikacji na czyjeś polecenie. Nie otwieraj także żadnych nieznanych linków otrzymanych w wiadomościach.

Oszust ze wschodnim akcentem

Policja z Piaseczna opublikowała ku przestrodze nagranie rozmowy oszusta z 26-letnią kobietą. Po wysłuchaniu rozmowy znamy już schemat działania sprawców. W tym przypadku złodziej ma wschodni akcent.

Co może zrobić ofiara oszustwa?

Pokrzywdzeni natychmiast powinni poinformować swój bank oraz Policję.

Pokrzywdzeni oszustwem mogą również uzyskać bezpłatną pomoc w Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym, które działają na terenie całego kraju. Ośrodki te, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości świadczą m. in. bezpłatną pomoc prawną, zapewniają wsparcie psychologiczne oraz wspierają materialnie pokrzywdzonych przestępstwem.

W Szczecinie pokrzywdzeni mogą skorzystać ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin. Ze szczecińskim ośrodkiem można się skontaktować pod numerem całodobowego telefonu: 663 606 609. Więcej o szczecińskim Ośrodku Pomocy oraz o pozostałych Ośrodkach w naszym regionie dowiesz się TUTAJ

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię