„Opieka wytchnieniowa” skierowana do opiekunów osób niepełnosprawnych oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. To dwa projekty realizowane obecnie przez stargardzki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Oba programy skierowane są do osób o szczególnych potrzebach.
Wolne dla opiekunów osób niepełnosprawnych
Już kilkudziesięciu mieszkańców Stargardu korzysta z tych udogodnień. Jednak MOPS informuje, że cały czas czekają wolne miejsca w ramach tzw. „Opieki wytchnieniowej”. Założeniem programu ma być szansa na regenerację sił oraz odpoczynek dla tych, którzy na co dzień poświęcają się dla bliskich wymagających specjalnej opieki.
Z takiej formy pomocy może skorzystać zarówno opiekun osoby dorosłej, jak i dziecka z niepełnosprawnością. Chodzi głównie o to, aby opiekun który na co dzień zaabsorbowany jest dbaniem o dobro drugiej osoby, mógł zadbać również o swoje zdrowie. Dzięki takiej formie wsparcia człowiek może pozałatwiać pilne sprawy, odwiedzić lekarza lub po prostu odpocząć od trudu dnia codziennego relaksując się w dowolny sposób.
Wsparcie w takiej formie planowane jest dla 5 opiekunów dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz 25 opiekunów dorosłych osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
O przyjęciu do programu decyduje data zgłoszenia udziału. W przypadku dużej liczby zgłoszeń o przyjęciu do programu decydować będzie dostarczenie karty FIM wypełnionej przez lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rehabilitacji medycznej lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę. Wnioski opiekunów osób z niepełnosprawnościami nieobjętych wsparciem placówek dziennych będą traktowane priorytetowo. Każda zakwalifikowana do programu osoba, może otrzymać wsparcie wytchnieniowe, w wymiarze maksymalnie do 240 godzin w trakcie trwania programu.
Niepełnosprawny załatwi swoje sprawy w asyście osobistego asystenta
Drugi z programów realizowanych przez MOPS to „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Z takiego wsparcia korzystają w Stargardzie zarówno dorośli, jak i dzieci.
Celem programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia przy wykonywaniu czynności dnia codziennego, poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych, w szczególności poprzez umożliwienie im jak najbardziej niezależnego życia oraz uczestnictwa w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.
Osoby te będą miały możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy: załatwianiu spraw urzędowych, wyjściu, powrocie lub dojazdach do wybranych przez uczestnika miejsc, a w przypadku dzieci zaprowadzaniu ich do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu z niej.
Oba programy są finansowane ze środków pochodzących z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Szczegółowe informacje wraz z wnioskami można pobrać tutaj.
Polecamy także:
Szczecin: 18-miesięczny chłopiec zmarł w nagrzanym aucie. Matka usłyszała zarzuty
Ekscytująca historia zagubionej jaszczurki oraz rodzina pełna pasji