25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Święto ustanowione zostało 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Czy przemoc wobec kobiet jest zjawiskiem powszechnym? Jak jej przeciwdziałać?
Według badania przeprowadzonego przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA), 19% Polek w wieku od 18 do 74 lat doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony partnera lub innej osoby po ukończeniu 15 roku życia. W oparciu o wyniki tego badania i liczbę ludności według Eurostatu, odpowiada to ponad 2,7 mln kobiet, które w swoim życiu doświadczyły przemocy fizycznej lub seksualnej. Należy jednak zauważyć, że wielkość ta jest, mimo wszystko, najniższa w skali całej Unii Europejskiej i znacznie poniżej unijnej średniej, która wynosi 33%. Przemoc psychiczna ze strony partnera dotknęła zaś 30 – 39 % Polek (średnia UE to 43%)
W Polsce można kwalifikować przemoc wobec kobiet na podstawie różnych przepisów znajdujących się w Kodeksie karnym. Jako przykład można podać m.in. art. 156 i art. 157 (spowodowanie ciężkiego i średniego uszczerbku na zdrowiu), art. 191 (zmuszenie do określonego zachowania), czy art. 197 (zgwałcenie i wymuszenie czynności seksualnej).
Kluczowym przepisem w tym przypadku jest jednak art. 207 kk dotyczący fizycznego lub psychicznego znęcania się nad osobą najbliższą. Ze względu na powagę zjawiska przemocy w rodzinie wyróżniono również typy kwalifikowane tego przestępstwa. Przewidują one surowsze kary w przypadku gdy znęcanie się połączone jest ze szczególnym okrucieństwem lub targnięciem się pokrzywdzonego na własne życie.
Pokrzywdzonych przemocą domową chroni również ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Określa ona formy pomocy osobom dotkniętym przestępstwem. Wśród nich jest:
1) poradnictwo medyczne, psychologiczne, prawne, socjalne, zawodowe i rodzinne;
2) interwencja kryzysowa i wsparcie;
3) ochrona przed dalszym krzywdzeniem, przez uniemożliwienie osobom stosującym przemoc korzystania ze wspólnie zajmowanego z innymi członkami rodziny mieszkania oraz zakazanie kontaktowania się i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej;
4) zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie bezpiecznego schronienia w specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie;
5) badanie lekarskiego w celu ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego w tym przedmiocie;
6) zapewnienie osobie dotkniętej przemocą w rodzinie, która nie ma tytułu prawnego do zajmowanego wspólnie ze sprawcą przemocy lokalu, pomocy w uzyskaniu mieszkania.
Jesteś ofiarą przemocy?
Przede wszystkim należy bezzwłocznie zgłosić się na Policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Natomiast opisywanej powyżej pomocy udzielają Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Szczecinie taki ośrodek prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny i działa przy ul. Energetyków 10.
Tel. 663 606 609 (telefon całodobowy), [email protected]
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 8:00 do 20:00
Wtorek-piątek: 8:00 do 18:00
Sobota: 8:00-12:00
Więcej lokalnych punktów pomocy w naszym regionie znaleźć można >>TUTAJ<<