Szczeciński Salon Poezji: Artur Dziurman czyta Baudelaire’a i Miłosza

0
Foto: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, zaprasza na ostatni przed wakacjami Szczeciński Salon Poezji. Artur Dziurman, znany aktor teatralny i filmowy, czytał będzie wiersze Czesława Miłosza i Charlesa Baudelaire’a. Spotkanie odbędzie się 17 czerwca o godz. 17:30 na Dziedzińcu Menniczym. Bilety są już w sprzedaży. Na następny Szczeciński Salon Poezji odbędzie się w październiku.

Szczeciński Salon Poezji: Artur Dziurman czyta Baudelaire’a i Miłosza

Foto: Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Artur Dziurman, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Prezes Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (1987). W latach 1987–1989 aktor krakowskiego Teatru Bagatela, od 1989 roku związany ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Na dużym ekranie zadebiutował w 1987 roku w melodramacie „Rajski ptak” Marka Nowickiego. Rok później pojawił się również na małym ekranie, jako główny bohater sensacyjnego serialu „Akwen Eldorado”, a następnie spotkał się z Kazimierzem Kucem podczas realizacji głośnego spektaklu Teatru TV „Do piachu…” wg Tadeusza Różewicza. Ogromny dorobek artystyczny obejmuje m.in. role charakterystyczne w kilkudziesięciu doborowych produkcjach kinowych i serialach telewizyjnych. Artur Dziurman jest także doświadczonym aktorem dubbingowym. Jedną z najsłynniejszych realizacji tego typu jest na pewno „mówiona” rola Lucjusza Malfoya w trzech częściach „Harry’ego Pottera”.

Czesław Miłosz to jeden z największych poetów polskich. Także prozaik, eseista, historyk literatury i tłumacz. Laureat nagrody Nobla w roku 1980 oraz wielu innych prestiżowych nagród literackich. Należy do grona polskich autorów, których dzieła są najczęściej tłumaczone. W jego poezji dominuje intelektualizm, precyzja języka, jasność i dokładność opisu.

Charles Baudelaire, jeden z najważniejszych i bardziej oryginalnych poetów francuskich XIX w. Prekursor symbolizmu i dekadentyzmu. Zaliczany do grona poetów „przeklętych”. Jego twórczość wzbudzała kontrowersje ze względu na epatowanie erotyką i brzydotą. Artysta wielokrotnie był oskarżany o obrazę moralności. Baudelaire często podejmował tematy egzystencji na marginesie społecznym oraz buntu przeciwko tradycji i religii. W jego twórczości widoczne są akcenty gnostyckie. Najbardziej znane jego utwory pochodzą ze zbioru „Kwiaty zła”.

Polecamy także:
Rowery miejskie: Nowych nie ma, a stare są sprzedawane
Artur Barciś za imprezami dla zaszczepionych?
Dzieci na politycznym happeningu KODu „Tour de Konstytucja”

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię