Przepisy karne ulegną znacznej zmianie. Chodzi głównie o podwyższenie kar grożących za najcięższe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i wolności seksualnej, a także tych grożących nietrzeźwym kierowcom.
Wyższe kary dla sprawców najcięższych przestępstw
Odtąd sąd będzie miał możliwość orzeczenia zakazu warunkowego zwolnienia osoby, którą skazuje na dożywotnie pozbawienie wolności, a która wcześniej już była prawomocnie skazana na dożywocie lub karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 20 lat za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym. Zakaz ma być stosowany, gdy charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, że jego pozostawanie na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób.
Jeżeli sąd skaże jakąś osobę za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności, na wniosek pokrzywdzonego jest zobowiązany również orzec środek karny w postaci zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
Na mocy nowych przepisów kary za najcięższe zbrodnie (np. kwalifikowany typ zabójstwa czy zgwałcenia) nie unikną także nieletni, którzy ukończyli 15 lat, a w niektórych przypadkach nawet tacy, którzy ukończyli 14 lat. Tacy sprawcy mają być traktowani jak dorośli i odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie karnym.
Po nowelizacji nie będzie już oddzielnej kary 25 lat pozbawienia wolności, a górna granica kary pozbawienia wolności wzrośnie z 15 do 30 lat.
Czekają nas również istotne zmiany dotyczące przedawnienia. I tak m.in. karalność przestępstwa zabójstwa ustanie po upływie 40 lat (dotąd 30 lat), a karalność niektórych przestępstw na szkodę małoletniego nie będzie mogła ustać przed ukończeniem przez małoletniego 40. roku życia (dotąd 30. roku życia). Zwiększy się także katalog przestępstw, które nie ulegają przedawnieniu.
Czytaj więcej: Wyższe kary dla pedofilów i sprawców najpoważniejszych zbrodni. Reforma Kodeksu karnego
Nietrzeźwi kierowcy
Surowe kary przewidziano dla nietrzeźwych sprawców takich przestępstw jak np. sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym czy spowodowanie wypadku, wskutek którego doszło do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia innej osoby. W takich przypadkach sąd ma obligatoryjnie orzekać przepadek pojazdu lub jego równowartości.
Ponadto sąd orzeknie dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów wobec osób, które twierdzą, że piły alkohol bezpośrednio po spowodowaniu wypadku, a przed badaniem.
Ustawa wejdzie w życie po upływie trzymiesięcznego okresu vacatio legis. Wyjątkiem są przepisy o przepadku pojazdu mechanicznego, które wejdą w życie po roku od dnia ogłoszenia.