Szczecin: Historia kresowej wsi ze zbrodnią wołyńską w tle

0

13 września 2021 r. miała miejsce w Szczecinie promocja książki: „Wyrka. Utracony wołyński raj”. Opowieści o utraconych Kresach Wschodnich, doświadczonych tragizmem II wojny światowej.

Spotkanie z autorką książki

Sala Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej wypełniła się po brzegi. W spotkaniu autorskim  z p. Małgorzatą Witko wzięło udział ponad 50 osób. Czytelnicy mieli okazję wysłuchać prawdziwej historii polskiej, kresowej, wsi – Wyrki, której spokojny czas przerwało okrucieństwo II wojny światowej, następująca po sobie sowiecka i niemiecka okupacja, a nade wszystko krwawe dni ukraińskiego ludobójstwa band UPA i sąsiadów zza miedzy (Wyrkę napadnięto w nocy z 16 na 17 lipca 1943 r., została spalona i zniszczona, ok. 130 gospodarstw).

W książce splatają się losy kilku rodzin, w tym rodziny Autorki. Imiona i nazwiska bohaterów książki zostały zmienione, ale historie przedstawionych osób są autentyczne i prawdziwe. Publikację wydało wydawnictwo Znak Horyzont, a spotkanie, które prowadziła p. Anna Zarzycka, współorganizowało Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć. Wśród  przybyłych na spotkanie znaleźli się Kresowianie (m.in. p. Mieczysław Brocki, świadek rzezi wołyńskiej, ocalały z ludobójstwa, który mieszkał w sąsiedniej miejscowości – Hały, a którego historia, i jego rodziny, znalazła się także w książce), ci, którzy przeżyli ludobójstwo na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich, a także potomkowie Kresowian, licznie zebrani członkowie Stowarzyszenia, mieszkańcy Szczecina i regionu.

Warto wspomnieć, że sama Autorka zachęcała do spisywania rodzinnych wspomnień, nawet, jeśli miałyby trafić do przysłowiowej szuflady i dotykały trudnych historii. W taki sposób powstała wspomniana wyżej pozycja: „Wyrka. Utracony wołyński raj.” Książkę mogą Państwo zamówić pod TYM ADRESEM.

POLECAMY TAKŻE:

„W nowym kształcie” czyli kampania przeciw otyłości 

Sensacyjne odkrycie w Kamieniu Pomorskim 

Szczecin: Pijany cudzoziemiec próbował „kierować ruchem” w centrum miasta 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię