Muzyka Kisielewskiego i Straussa w Filharmonii Szczecińskiej

0
Foto: Filharmonia Szczecińska

„Koncert na orkiestrę kameralną” pochodzący z 1949 Stefana Kisielewskiego usłyszymy podczas najbliższej premiery online na platformie livefilharmonia.szczecin.pl. Dzieło Kisielewskiego to utwór typowo neoklasyczny, w którym podobnie jak w przypadku pozostałych utworów, wyczuwalny jest specyficzny idiom kompozytora – kpiarza, krytyka o ciętym piórze i niezwykłego indywidualisty. W drugiej części koncertu usłyszymy utwory Richarda Straussa.

Muzyka Kisielewskiego i Straussa w Filharmonii Szczecińskiej

Humor i niewymuszony wdzięk Koncertu prowokują do pytań głębszej natury, do pytań o rolę śmiechu w czasach wcale nie śmiesznych. Bo fakt, że kompozytor z talentem bawi się różnymi konwencjami lekko je parodiując to jedna strona medalu. Druga to wykorzystanie filozofii śmiechu jako oręża w walce z absurdami rzeczywistości [M. Gąsiorowska, Kisielewski, Kraków 2011]

W drugiej części koncertu usłyszymy „Metamorphosen” Richarda Straussa – utwór, który bezpośrednio po premierze stał się powszechnie uznawany za osobistą elegię Straussa o zniszczeniu jego rodzinnego Monachium.

Koncert KISIELEWSKI | STRAUSS odbędzie się w piątek 12 lutego o godzinie 19:00. Premiera odbędzie się na platformie livefilharmonia.szczecin.pl, do której dostęp kosztuje 10/20 zł. Orkiestrę poprowadzi, po raz pierwszy w nowym roku, maestro Rune Bergmann.

Źródło: Filharmonia Szczecin

POLECAMY TAKŻE:

Szczecin: Policjanci i ratownicy WOPR pokazali jak ratować człowieka, pod którym załamał się lód?

29. Światowy Dzień Chorego

Szczecin: Gdzie jest ciepło?

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię