Ofiara przemocy domowej nigdy nie pozostaje sama

0
Foto: pixabay.com

Każdy kto doświadczył przemocy domowej może liczyć na bezpłatne wsparcie. Ofiara znęcania nigdy nie pozostaje sama. Ważna jest jednak wiedza. Wiedza dotycząca tego gdzie można uzyskać bezpłatne wsparcie i co ono obejmuje.

Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem

Choć wprowadzone ustawą antyprzemocową przełomowe zmiany pozwalają uzyskać ofierze natychmiastową pomoc i bezpieczeństwo, to w dalszym ciągu wiele jest pokrzywdzonych z tytułu przestępstwa znęcania, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. Kluczowa jest wówczas wiedza na temat tego, gdzie można znaleźć realne i profesjonalne wsparcie.

W Polsce działa ponad 370 Ośrodków Pomocy, w których każdy pokrzywdzony może uzyskać bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, a także wsparcie materialne.

Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby pokrzywdzone przestępstwem, osoby im najbliższe oraz świadkowie przestępstw. Status materialny w tym przypadku się nie liczy. Bezpłatna pomoc dla pokrzywdzonych nie jest bowiem tym samym co nieodpłatna pomoc prawna.

Pokrzywdzeni nie muszą udowadniać, np. wyrokiem sądowym, iż mają status pokrzywdzonego. Wystarczy, że uprawdopodobnią, iż są ofiarami przestępstwa.

Udzielenie schronienia, napisanie pisma, terapia psychologiczna

Ofiary przemocy domowej mogą uzyskać w Ośrodkach pomoc w znalezieniu bezpiecznego schronienia. Ośrodki posiadają lokale, w których w nagłych sytuacjach może schronić się pokrzywdzony np. wraz z dziećmi. Pokrzywdzeni otrzymują także wsparcie prawne obejmujące chociażby pomoc w napisaniu pisma, w przygotowaniu i złożeniu wniosku czy w analizie dokumentacji prawnej. Z kolei w ramach wsparcia psychologicznego można liczyć na bezpłatną pomoc psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry.

Ponadto pokrzywdzeni mogą otrzymać pomoc materialną w postaci bonów żywnościowych, pokrycia kosztów żywności, zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej czy dofinansowania do czynszu i opłat. W razie potrzeby Fundusz Sprawiedliwości niesie także pomoc w zakresie pokrycia kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku, przedszkolu lub w szkole oraz kosztów edukacji, zakupu podręczników lub korepetycji.

W razie konieczności pokrzywdzeni otrzymują także pomoc w zakresie zdobycia kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowania zawodowego.

Jak dotrzeć do Ośrodka?

W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, w pierwszej kolejności można kontaktować się z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub pod adresem e-mail [email protected].

Na stronie Funduszu Sprawiedliwości dostępny jest wykaz wszystkich Ośrodków Pomocy, które znajdują się w prawie każdym powiecie. Na wspomnianej stronie, bez problemu można wyszukać  Ośrodek znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

W Szczecinie Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10. Z Ośrodkiem tym można się skontaktować pod numerem telefonu: 663 606 609 (telefon całodobowy) bądź za pomocą poczty elektronicznej: [email protected]

Dodatkowo, w naszym regionie możemy udać się do pozostałych lokalnych Ośrodków w: Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.

Wykaz i dane teleadresowe wszystkich Ośrodków Pomocy w naszym regionie znajdziesz TUTAJ

 

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię